Ihlara Vadisi'nin sınırında yer alan Yaprak Hisar Köyündeki Ziga kaplıcaları, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilirken, bölge doğa harikası vadiyle birlikte bir termal turizm bölgesi haline geliyor.

Ihlara Vadisi'ne panoramik bakış açısına sahip Ziga kaplıcalarında termal suyun sıcaklığı 47 derecedir. Mineral açısından oldukça zengin olan Ziga kaplıcaları banyo uygulamaları şeklinde romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde yardımcı, tamamlayıcı tedavisinde, helioterapi/UV ile birlikte kullanılarak kaşıntılı ve döküntülü hastalıkların tedavisinde yardımcı, tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak, ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkların rehabilitasyonunda kullanılabilir. Ayrıca metabolizma bozuklukları, göz rahatsızlıkları ve kadın hastalıklarına da iyi gelmektedir.
Ziga kaplıcalarında iki otel hizmet verirken, bir otelin de inşaatı devam etmektedir.

Ziga Travertenleri

Ziga sıcak suları birçok mineralin birleşiminden oluşurken, içerisinde bol miktarda kalsiyum, sodyum klorür ve hidrokarbonat iyonu bulunması sebebi ile tortu bırakmaktadır. Suyun içinde bulunan katyon ve anyonların traverten oluşumuna uygun olması dolayısıyla bölge traverten alanı olarak planlanmış ve travertenlerle ilgili bir proje yapılmıştır. Ziga bölgesinde sarı renkte geniş bir traverten alanı oluşturularak kalsiyum, sodyum ve kükürtlü su tortuları muhteşem bir görüntü oluşturarak Ziga Termal Havzasına ayrı bir görsellik katmıştır.


http://www.aksaraygezi.com/Ziga-Kaplicasi_680072_tr.html